Çocuklar için Yaratıcı Drama

Sınıf düzeyi 5-9 yaş  – Süre 1 Saat 

 1.Hafta

Konu Kendini sözel olarak ifade edebilme 

Hedef Bu çalışmada ki kazanım çocukların göz kontağı kurarak ve isimlerini söyleyerek iletişime girmelerini sağlayabilmektir. 

Malzemeler Hayali top, Müzik 

I. ETKİNLİK – TOP İLE İSİM ÇALIŞMASI: LİDERİN ELİNDE HAYALİ BİR TOP VARDIR, EKRANDAKİ ÇOCUKLARINDA ELLERİNDE HAYALİ TOPLARI VARDIR. ÖNCE BU TOPLARIN BÜYÜKLÜKLERİNİ RENKLERİNİ HERKES ANLATMAYA BAŞLAR. DAHA SONRA LİDER KENDİ ADLARINI SÖYLEYEREK TOPU BİRBİRLERİNE ATMALARINI SÖYLER. OYUN BU ŞEKİLDE SÜRER VE SONRASINDA ÇOCUKLAR TOPU KİME ATIYORSA ONUN İSMİNİ SÖYLEMEYE BAŞLAR. 

II. ETKİNLİK – MÜZİK EŞLİĞİNDE SELAMLAŞMA: LİDER ÇOCUKLAR İÇİN BİR YÜRÜYÜŞ MÜZİĞİ AÇAR VE ÇOCUKLAR YÜRÜMEYE BAŞLAR. LİDER MÜZİĞİ KAPATTIĞI ZAMAN HERKES ÖNÜNE KİM GELİRSE ONA ‘MERHABA’ DER. DAHA SONRA Kİ TURDA MÜZİK KAPANINCA ‘MERHABA AYŞE VS NASILSIN? DER. OYUN BELİRLİ SORU VE YORUM CÜMLELERİYLE DEVAM EDER. KAZANIM: BU ÇALIŞMADA Kİ KAZANIM; ÇOCUĞUN MÜZİK KULAĞINI, GÖZ KONTAĞINI OYUNA ADAPTASYONUNU VE EN ÖNEMLİSİ ÇOCUĞUN DİĞER ÇOCUKLARLA OLAN İKİLİ İLİŞKİLERİNİN NASIL OLDUĞUNU GÖZDEN GEÇİREREK BU GİBİ ÖZELLİKLERİN GELİŞMESİNİ HEDEFLEMEKTİR. 

2.Hafta

Hedef Bu çalışma yoluyla çocuğun algılarında gelişme olur. Karışık bir şekilde çocuğu düdükle yönlendirmek beyninin farklı bölgelerini çalıştırmasına ve algısını geliştirmesine yardımcı olur. Çocuğun duyduğu ve bildiği bir hava olayını hayal edip yorumlamasına ve bu doğrultuda doğaçlama kabiliyetini geliştirmeye yöneliktir. Malzemeler Düdük, Müzik 

I. ETKİNLİK – DÜDÜK İLE ALGI ÇALIŞMASI: LİDERİN ELİNDE DÜDÜK VARDIR. ÇOCUKLAR YÜRÜMEYE BAŞLAR. LİDER DÜDÜĞÜ BİR KERE ÇALDIĞINDA ÇOCUKLAR KENDİLERİNE SARILIRLAR, İKİ KERE ÇALARSA YERE ÇÖMELİRLER, ÜÇ KERE ÇALARSA ZIPLARLAR. OYUN LİDERİN DÜDÜK ÇALMASI VE ÇOCUKLARIN KOMUTA UYMALARI İLE SÜRÜP GİDER. 

II. ETKİNLİK – HAVA OLAYLARINI ÖĞRENME ÇALIŞMASI: LİDER HAVA OLAYLARININ SESLERİNİ ÇIKARTIR VE ÇOCUKLAR LİDERİN VERDİĞİ EFEKTE GÖRE HAVA OLAYLARINI O ORTAMDAYMIŞ GİBİ YÜRÜYEREK CANLANDIRIR. a)yağmurlu bir günde yürüyün, b) fırtınalı bir günde yürüyün, c) çok sıcak bir günde yürüyün, d)çölde çıplak ayakla yürüyün e) şimşek çakarken yürüyün gibi. 

3. Hafta 

Konu Gözlem yapma becerisini geliştirebilme 

Hedef Bu etkinlik çocukların dış çevrelerine olan merak ve dikkatini arttırır. Doğa olaylarını tanımalarına yardımcı olur. Malzemeler Kağıt ve Boya kalemi 

I. ETKİNLİK – SONBAHARDA YAŞAM VE DOĞA: LİDER, ÇOCUKLARA SONBAHAR MEVSİMİNİN ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİLER VERİR. VE SONBAHAR DENİLDİĞİNDE AKILLARINA İLK GELEN ŞEYİN NE OLDUĞUNU SÖYLEMELERİNİ VE CANLANDIRMALARINI İSTER. KAĞIDA SONBAHAR DENİNCE AKILLARINA GELEN ŞEYLERİ ÇİZMELERİNİ VE SONBAHAR RENKLERİNE BOYAMALARINI İSTER. 

II. ETKİNLİK: LİDER, SONBAHAR HAKKINDA HER ÇOCUKTAN DİNLEDİĞİ ŞEYLERDEN BİR HİKAYE YARATIR VE BU HİKAYEYİ ÇOCUKLAR İLE BERABER CANLANDIRIR. HİKAYE SONBAHAR İLE İLGİLİ OLMALIDIR. VE SONBAHARIN ÖZELLİKLERİ TANITILIR. III. ETKİNLİK: ÇOCUKLARDAN HER BİRİ BİR AĞAÇ, ELLERİ YAPRAK OLUR. BİR KİŞİ İSTEDİĞİ BAŞKA BİR KİŞİNİN ADINI SÖYLEYEREK VE ONA DOKUNUR. DOKUNDUĞU KİŞİ YAPRAKLARINI SALLAR. 

4. Hafta

 Konu Gözlem yapma becerisini geliştirebilme

Hedef Bu etkinlik çocukların dış çevrelerine olan merak ve dikkatini arttırır. Doğa olaylarını tanımalarına yardımcı olur. Malzemeler Kağıt ve Boya kalemi 

I. ETKİNLİK – KIŞTA YAŞAM VE DOĞA: LİDER, ÇOCUKLARA KIŞ MEVSİMİNİN ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİLER VERİR. VE KIŞ DENİLDİĞİNDE AKILLARINA İLK GELEN ŞEYİN NE OLDUĞUNU SÖYLEMELERİNİ VE CANLANDIRMALARINI İSTER. KAĞIDA KIŞ DENİNCE AKILLARINA GELEN ŞEYLERİ ÇİZMELERİNİ VE KIŞ RENKLERİNE BOYAMALARINI İSTER. 

II. ETKİNLİK: LİDER, KIŞ HAKKINDA HER ÇOCUKTAN DİNLEDİĞİ ŞEYLERDEN BİR HİKAYE YARATIR VE BU HİKAYEYİ ÇOCUKLAR İLE BERABER CANLANDIRIR. HİKAYE KIŞ İLE İLGİLİ OLMALIDIR. VE KIŞIN ÖZELLİKLERİ TANITILIR. III. ETKİNLİK: ÇOCUKLARDAN HER BİRİ KARDAN ADAMDIR. BİR KİŞİ GÜNEŞ OLUR. GÜNEŞ EBE OLUR. EBE KAMERASINI ELİYLE KAPATTIĞINDA KARDAN ADAMLAR HAREKET EDEBİLİR. LİDER GÜNEŞ DOĞUYOR DEDİĞİNDE GÜNEŞ KAMERASINI AÇAR. HERKES DONAR. EBE HAREKET EDENİ GÖRÜRSE GÖRDÜĞÜ KİŞİ EBE OLUR. 

5. Hafta

Konu Gözlem yapma becerisini geliştirebilme 

Hedef Bu etkinlik çocukların dış çevrelerine olan merak ve dikkatini arttırır. Doğa olaylarını tanımalarına yardımcı olur. Malzemeler Kağıt ve Boya kalemi 

I. ETKİNLİK – İLKBAHAR, YAZ MEVSİMİNDE YAŞAM VE DOĞA: LİDER, ÇOCUKLARA YAZ VE İLKBAHAR MEVSİMİNİN ÖZELLİKLERİ HAKKINDA BİLGİLER VERİR. YAZ VE İLKBAHAR DENİLDİĞİNDE AKILLARINA İLK GELEN ŞEYİN NE OLDUĞUNU SÖYLEMELERİNİ VE CANLANDIRMALARINI İSTER. KAĞIDA YAZ VE İLKBAHAR DENİNCE AKILLARINA GELEN ŞEYLERİ ÇİZMELERİNİ VE İLKBAHAR, YAZ RENKLERİNE BOYAMALARINI İSTER. 

II. ETKİNLİK: LİDER, İLKBAHAR VE YAZ HAKKINDA HER ÇOCUKTAN DİNLEDİĞİ ŞEYLERDEN BİR HİKAYE YARATIR VE BU HİKAYEYİ ÇOCUKLAR İLE BERABER CANLANDIRIR. HİKAYEDE YAZ VE İLKBAHARIN ÖZELLİKLERİ TANITILIR. III. ETKİNLİK: ÇOCUKLARDAN HER BİRİ İSTEDİKLERİ BİR ÇİÇEKTİR. LİDER BİR KİŞİYİ GÜNEŞ SEÇER. GÜNEŞ EBE OLUR. EBE KAMERASINI KAPATIR. ÇİÇEKLER KAPANIR. EBE KAMERASINI AÇTIĞINDA AÇILMAYAN ÇİÇEK EBE OLUR. 

6. Hafta

 Konu Kendisinin ve başkalarının duygularını fark edebilme

Hedef Çocuklar çevrelerindeki insanların duyguları hakkında fikir sahibi olabilme yetisi kazanır. Bununla beraber çevresine karşı daha dikkatli, duyarlı ve empati yapabilme özelliği kazanılar. Malzemeler Duygu kartları (Liderin elinde olacaklar) 

I. ETKİNLİK: ÇOCUKLARDAN SIRASIYLA MUTLU BİR İFADE İLE YÜRÜMELERİ, ÜZGÜN BİR İFADE İLE YÜRÜMELERİ, KIZGIN VE KORKMUŞ BİR İFADE İLE YÜRÜMELERİ İSTENİR. 

II. ETKİNLİK – DUYGU KARTLARI: LİDER ÇOCUKLARA FARKLI DUYGULARIN RESMEDİLDİĞİ KARTLARI GÖSTERİR VE SIRAYLA BU KARTLARIN KENDİLERİ İÇİN NE İFADE ETTİĞİNİ SORAR VE BUNUN HAKKINDA KONUŞULUR. 

III. ETKİNLİK: LİDER HER ÇOCUĞA DUYGU KARTI GÖSTERİR. ÇOCUKLAR O KARTLARIN ÜZERİNDEKİ DUYGULARI CANLANDIRAN BİR HEYKEL OLURLAR. 

7. Hafta

 Konu Kendisinin ve başkalarının duygularını fark edebilme

Hedef Çocuklar çevrelerindeki insanların duyguları hakkında fikir sahibi olabilme yetisi kazanır. Bununla beraber çevresine karşı daha dikkatli, duyarlı ve empati yapabilme özelliği kazanılar. Malzemeler Duygu kartları (Liderin elinde olacaklar) 

I. ETKİNLİK: LİDER HİKAYE ANLATIR. ORMANA GİTMEK İÇİN ÇANTA HAZIRLIĞI YAPILIR. BU HAZIRLIK YAPILIRKEN LİDERİN SÖYLEDİĞİ DUYGUYLA HAYAL EDEREK ÇANTA HAZIRLAMAYA VE KAMPA GİTMEK İÇİN YOLA ÇIKILMAYA BAŞLANIR.

II. ETKİNLİK – DUYGU AYNASI: LİDER ÇOCUKLARA FARKLI DUYGULARIN RESMEDİLDİĞİ KARTLARI GÖSTERİR. HER BİR ÇOCUĞUN O DUYGUYU YAPMASINI İSTER. 

III. ETKİNLİK: LİDER İKİ ÇOCUKTAN BİRBİRLERİNE EŞLEŞMELERİNİ İSTER. İKİSİNE DE BİRER DUYGU KARTI VERİR. İKİ ÇOCUKTAN ELLERİNDEKİ DUYGUYU CANLANDIRMASINI VE KARTI TUTAN ÇOCUĞUN BUNUN HANGİ DUYGU OLDUĞUNU BULMASINI İSTER. 

8. Hafta

 Konu Gözlem yapma becerisini geliştirebilme 

Hedef Çocuklar hayvanları kendi yorumlarıyla doğaçlarlar. Kendilerini bedensel olarak ifade edebilir ve yaptığı çalışmalarda yaratıcılıklarını kullanırlar. Malzemeler Hayvan Kartları (Liderin elinde olacak) 

I. ETKİNLİK: LİDER ÇOCUKLARA ORMANLA İLGİLİ HİKAYE ANLATIR. ORMANDAKİ HAYVANLARIN YÜRÜYÜŞLERİYLE BERABER ISINMA YAPILIR. KAPLUMBAĞA GİBİ YAVAŞ YÜRÜYÜN, KURBAĞA GİBİ ZIPLAYIN, KÜÇÜK BİR KEDİ GİBİ YÜRÜYÜN, BÜYÜK KÖPEK GİBİ YÜRÜYÜN, MAYMUN GİBİ FİL GİBİ YÜRÜYÜN. 

II. ETKİNLİK: CANLI DOSTLARIMIZ: LİDER BU ETKİNLİKTE ÇOCUKLARIN HANGİ HAYVANLARI BİLDİĞİNİ SORAR VE ARDINDAN HAYVAN KARTLARINDAN YARDIM ALARAK HAYVANLARI TANITIR. HER ÇOCUĞA BİR HAYVAN KARTI GÖSTERİR. ÇOCUKLARDAN TEK TEK HAREKETLERİ VE SESLERİYLE CANLANDIRMALARINI İSTER. HER ÇOCUK SIRAYLA HER HAYVANI CANLANDIRIR. 

Open Registration

Egitim Includes

  • 8 Ders